مشارکت بانوان در تحقق اقتصاد مقاومتی موثر است

مشاور بانوان کارآفرین مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران گفت: مشاركت زنان در تحقق سياست هاي ابلاغي اقتصاد مقاومتي موثر است.
به گزارش روابط عمومي شركت شهرك هاي صنعتي آذربايجان شرقي، پریچهر سلطانی در شورای توسعه و تعاون بانوان کارآفرین استان با اشاره به اهمیت مشارکت اقتصادی و اجتماعی بانوان در جامعه گفت: زنان نيمي از جامعه را تشكيل داده اند و نمي توان گفت بدون مشاركت آنان اقتصاد مقاومتي به طور كامل محقق مي شود.
وي ادامه داد: انتظار داریم دولت دوازدهم از ظرفیت بانوان متخصص، توانمند و با انگیزه در حوزه های مختلف استفاده کرده و از این طریق، میزان مشارکت این قشر به عنوان نیمی از جمعیت جامعه در تحقق اقتصاد مقاومتی را افزایش دهد.
 وی افزود: متاسفانه در سال های گذشته و در بسیاری از حوزه ها، شاهد بخشی نگری بوده ایم که این نگرش بر پیکره فعالیت های ارزشمند بخش های متعدد، آسیب جدی وارد کرده است.
وی در ادامه با اشاره به شعار امسال و لزوم تلاش همه جانبه برای تحقق اقتصاد مقاومتی ابراز کرد: اگر می خواهیم بخش اعظمی از مشکلات تولید، اشتغال و ... حل شده و همچنین انتظارات رهبر معظم انقلاب اسلامی در زمینه اقتصاد مقاومتی محقق شود باید بیش از پیش به افزایش مشارکت اقتصادی بانوان در جامعه توجه کرد. 
 مشاور بانوان کارآفرین مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران در ادامه با بیان اينکه آن چنان که باید و شاید از ظرفیت ها و توانمندی های بانوان کشور استفاده نشده است ابراز کرد: بر اساس برنامه ای که از سوی دولت اعلام شده، تا سال 1400 باید 30 درصد از مسئولیت ها و مناصب مدیریتی کشور به بانوان سپرده شود.
بر اساس گفته سلطانی، وضعیت آذربایجان شرقی در مقایسه با استان های دیگر از منظر توجه به قابلیت های ویژه زنان با 14 درصد، بسیار خوب است ولی انتظارات از این استان فراتر است.
 وی همچنین از تصمیم وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تشویق و ارائه تسهیلات ویژه به بانوان کارآفرین در شهرک های صنعتی خبر داد و عنوان کرد: از دو هزار و دویست واحد فعال صنعتی و تولیدی استان آذربایجان شرقی؛ تنها 15 واحد به دست بانوان مدیریت می شوند که این رقم قابل قبول نیست.
 وی تصریح کرد: تعدادی از بانوان کارآفرین در استان می توانند الگوی بسیار مناسبی برای سایر بانوان کارآفرین کشور قلمداد شوند.
سلطانی با اشاره به تعهد سازمان صنایع کوچک برای ایجاد 136 هزار شغل در شهرک های صنعتی کشور تا پایان سال گفت: انتظار داریم بانوان کشور بیش از پیش احساس مسئولیت کرده و به ترویج برخی تفکرات مبنی بر ضعیف بودن زنان و تولید اجناس و کالاهای بی کیفیت توسط بانوان فعال در حوزه های تولیدی و صنعتی، خاتمه دهند.
مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان نيز در اين نشست از ارائه تسهیلات ویژه به بانوان کارآفرین استان خبر داد.
سيدمرتضی نیروند اسکویی با اشاره به بخشی از مهم ترین اقدامات انجام شده حوزه بانوان در شرکت شهرک های صنعتی استان گفت: همکاری اداره کل امور بانوان استانداری و شرکت شهرک های سرمایه گذاری در سال های اخیر افزایش یافته است.
وی افزایش مشارکت اجتماعی زنان در حوزه های اقتصادی و اجتماعی را یکی از مهم ترین اولویت های دولت دوازدهم عنوان کرد و ادامه داد: خوشبختانه در وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز برنامه هایی در راستای تحقق این مهم تدوین شده و از بانوان کارآفرین نیز حمایت می شود.
وی با اشاره به نامگذاری امسال به عنوان" اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال" از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی و لزوم افزایش مشارکت اقتصادی بانوان در همین حوزه تصریح کرد: شرکت شهرک های صنعتی استان این آمادگی را دارد که در صورت ورود بانوان استان در حوزه اقتصادی، تولیدی و صنعتی،سهم نقدی حق انتقاع زمین در شهرک های صنعتی را از 30 درصد را به 10 درصد کاهش دهد.
نیرومند اسكويي از ارائه تسهیلات ویژه به افرادی که قصد خرید زمین در مناطق محروم استان را داشته باشند خبر داد.
برگزاری تورهای صنعتی برای بانوان کارآفرین استان، برگزاری کلاس های مختلف ورزشی و تلاش برای ایجاد خوشه صنعتی بانوان به عنوان یکی از محورهای توسعه از دیگر مواردی بود که نیرومند به عنوان عملکرد شرکت شهرک های صنعتی استان به آن اشاره کرد.
وی همچنین افزود: باتوجه به اهمیت فعالیت های کسب و کار بانوان، مطالعه نخستین خوشه کسب و کار بانوان استان در برنامه های این شرکت قرار گرفته است.
 

   1396/7/17 14:47


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 


سامانه آب و هوا
  • وضعیت :
  • جهت باد :
  • درجه دما:
نمایش IP بازدیدکنندگان