حمایت از تولید باید به فرهنگ عمومی کشور تبدیل شود

قائم مقام و معاون طرح و برنامه وزير صنعت، معدن و تجارت گفت: حمايت از توليد بايد به فرهنگ عمومي كشور تبديل شود.
به گزارش روابط عمومي شركت شهرك هاي صنعتي آذربايجان شرقي، رضا رحمانی در جمع كارآفرينان سرمایه‌گذاران شهرک صنعتی اهر با تأکید بر این‌که باید با تغییر نگرش، فرهنگ حمایت از سرمایه گذاری را به یک فرهنگ عمومی تبدیل کنیم، خاطرنشان کرد: منطقه ارسباران متناسب با قابلیت‌ها و ظرفیت‌ها توسعه نیافته و ضرورت دارد با هماهنگی و همراهی بیشتر، زمینه رشد و توسعه این منطقه را با جذب سرمایه‌گذاران فراهم کنیم.
وي با اشاره به برخي مشكلات طرح شده در اين نشست، ابراز كرد: بر اساس مصوبه دولت، بانک‌ها موظف به قبول سند کارگاه های تولیدی و صنعتی به عنوان وثیقه جهت پرداخت تسهیلات بانکی هستند و اگر بانک ها غیر از این عمل کنند در واقع تخلف کرده اند و مانع تراشی بانک ها از این سو را نمی توانیم قبول کنیم.
وي تاكيد كرد: امیدواریم دراین برهه زمانی که اشتغال یکی از راهکارهای توسعه کشور می‌باشد، بانک‌ها برای سرمایه گذاران مانع تراشی نکنند.
قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت با بيان اينكه دولت بر اساس اجرای اصل ۴۴ قانون در هیچ یک از استان ها و شهرستان ها سرمایه گذاری نمی کند و با اشاره به اينكه تحقق اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال کشور را دگرگون می‌کند، اظهار کرد: کسی که در قابل رونق تولید جانانه تلاش می‌کند و کسی که کارشکنی می‌کند باید در فرهنگ جامعه تفاوت داشته باشند.
وی، معضل بیکاری جوانان را برای کشور یک تهدید بزرگ دانست، افزود: دولت بر اساس اجرای اصل ۴۴ قانون در هیچ یک از استان ها و شهرستان ها سرمایه گذاری نمی کند، برخی ها این طور فکر می کنند اگر سرمایه گذار فرار کند دولت سرمایه گذاری خواهد کرد اما این گونه نیست اگر از سرمایه گذار حمایت نکنیم بخش خصوصی شاید به دیگر استان ها و حتی خارج کشور جهت سرمایه گذاری مهاجرت کند.
قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه متاسفانه در شهرستان اهر کارخانه ای وجود ندارد که ۵۰۰ نفر در آن مشغول به کار شده باشند، گفت: کسی که در عرصه تولید و اشتغال جانانه تلاش می کند در این شرایط اقتصادی کشور سرمايه گذاري مي كند، همین تولیدکننده یک رزمنده است.
رحمانی اضافه کرد: یکی از بزرگ ترین مشکلاتی که اکنون در کشور داریم بین تولیدکننده و فعالین سایر حوزه ها تفاوتی وجود ندارد اما اكنون شرایط اقتضاء می کند تا از تولیدکننده و سرمایه گذار حمایت کنیم.
وی با ذکر اینکه اگر قصد داریم به منویات مقام معظم رهبری در زمینه اقتصاد مقاومتی توجه کنیم باید برای هر اشتغال به عنوان یک پروژه نگاه کنیم، ابراز كرد: انتظار نداشته باشیم دولت بیاید و در شهرستان اهر کارخانه ایجاد کند دوران بنگاهداری دولت گذشته و حال خودمان هستیم و خودمان، بایستی خودمان برای توسعه و رونق اقتصادی تلاش کنیم.
وی از پرداخت تسهیلات خارج از نوبت به واحدهای تولیدی مشکل دار از منابع صندوق توسعه ملی خبر داد، گفت: اگر کسی قصد ورود به عرصه تولید و اشتغال را دارد می تواند از تسهیلات توسعه و اشتغال روستایی و عشایری بهره مند شوند؛ به شرطی که واحدهای تولیدی خود را به سمت مناطق روستایی و عشایری سوق دهند.
رحمانی اضافه کرد: به لحاظ اینکه شهرستان اهر دچار محرومیت شده و هدف ما محرویت زدایی است در این راستا از سرمایه گذارانی که قصد سرمایه گذار در این شهرستان را داشته باشند حمایت می کنیم.
بیت اله عبدالهی نماینده مردم اهر و هریس در مجلس شوراي اسلامي در اين نشست با تشریح وضعیت بیکاری منطقه بر ضرورت حمایت از طرح‌های تولیدی و اشتغال‌زا و ایجاد صنایع متوسط با حمایت‌های دولت و بخش خصوصی تأکید کرد و افزود: اگر اقدام اساسی در این خصوص در مناطق کمتر توسعه یافته صورت نگیرد در آینده با مشکلات عدیده‌ای در حوزه اجتماعی مواجه خواهیم شد.
حجت الاسلام جواد حاجی‌زاده امام جمعه اهر نيز با ابراز نگراني از وضعيت بيكاري شهرستان اظهار گرد: متأسفانه نرخ بیکاری در شهرستان اهر بسیار فراتر از آن چیزی است که فکر می‌کنیم و از طرفی معیشت مردم این شهرستان نیز ضعیف است.
وی با اشاره به اینکه شهرستان اهر در زمینه‌های معدن، کشاورزی و دام‌پروری ظرفیت‌های فراوانی دارد، گفت: نشست‌های متعددی برای رفع مشکلات و موانع تولیدکنندگان شهرستان اهر برگزار شده ولی مهم‌تر از هر چیزی نتیجه مطلوبی است كه باید از این نشست‌ها حاصل شود.
در اين نشست زاهد محمودی فرماندار اهر با ارائه گزارش از وضعيت شهرستان گفت: اعمال قوانین سخت‌گیرانه تولیدکنندگان و صاحبان صنایع شهرستان اهر را گله‌ می‌کند هر چند تعدادی به کمیته رفع موانع تولید استان ارجاع داده شده‌اند اما باز برخی موانع گریبان گیر تولیدکنندگان است.

   1396/11/23 08:50


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 


سامانه آب و هوا
  • وضعیت :
  • جهت باد :
  • درجه دما:
نمایش IP بازدیدکنندگان